معرفی دوره MBA ۲ مرداد ۹۵

معرفی دوره MBA

اداره سازمانهای بازرگانی، صنعتی و دولتی با ابعاد مختلف آن بدون بهره گیری از دانش مدیریت و دسترسی به اطلاعاتی که در تصمیم گیری لازم است امکان پذیر نیست. لذا وظیفه مراکز آموزشی است که اولا مدیران این سازمانها را برای قبول مسئولیت در سطوح مختلف مدیریت آموزش دهند. ثانیا محققین و پژوهشگرانی را تربیت کند که بتوانند مسائل و مشکلات اقتصادی و بازرگانی سازمانهای مختلف را به خوبی بشناسند و برای حل این مسائل و مشکلات راه حلهای صحیح و منطقی پیدا کنند.همچنین مدیران و صاحبان کسب وکارها برای گسترش کسب و کارخودو افراد شاغل در پست های مدیریتی که بدنبال راهی برای رسیدن به سطوح بالاتر در مسیر شغلی خود هستند، برای کسب دانش مدیریت و بروز کردن آموخته‌هایشان نیاز دارند در دوره های  DBA وMBA   ادامه تحصیل نمایند. به ویژه فارغ التحصیلان رشته های  فنی و مهندسی که اقدام به راه اندازی کسب و کار نموده اند و یا به واسطه موقعیت شغلی ،صاحب پست های مدیریتی شده و با مسائل اجرائی درگیر می باشند ،ضمن دانش فنی حوزه تخصصی خود ، برای گسترش کسب و کار و ارتقاء مدیریتی  نیازمند دانش حرفه ای مدیریت می­باشند.

 

MBA چیست ؟

 MBA حروف اول  Master of Business Administration، به معنی مدیریت کسب و کار می باشد.  این دوره برای ارتقاء مدیران حرفه اي و آینده نگر و با هدف کسب دانش و مهارت‌های مديريت کسب­وکار  برگزارمیگردد تا بتوانند در تدوين جهت‌گیرهای راهبردی و همچنين حل مسائل واقعي محيط كار موثر باشند .   MBA در کشورهای توسعه یافته دوره ای شناخته شده و بسیار پرطرفدار و از جمله رشته های پر هزینه  برای مدیران بشمار می رود.

 

اهمیت دوره MBA

 

اهمیت دوره MBA و به ویژه در قیاس با دوره  کارشناسی ارشد دانشگاهها    به اختصار عبارتند از :

  1. از نظر سطح علمی و ارزش تحصیلی دوره MBA  همان ارزش دوره کارشناسی ارشد را دارد . در برخی از کشورهای غربی MBA نسبت به کارشناسی ارشد آکادمیک اهمیت بیشتری دارد . بدین ترتیب سطح تحصیل ارشد است .
  2. دوره MBA مساله محور است ،مباحث مطرح در کلاس ها بر اساس مسایل و مشکلات مدیران اجرایی کسب و کارها است . بنابراین دانشجویان با تجربه خود و اساتید با دانش نظری خود در تعامل با هم کلاس های زنده و شادابی ایجاد می نمایند که نتیجه آن رشد و بالندگی است .
  3. با توجه به بند ۲ روش ارایه مطالب ( روش تدریس ) مبتنی بر دانشجو محوری خواهد بود . در رویکرد دانشجو محوری استاد ( مربی ) نقش تسهیل گر ( Coaching ) را دارد . بررسی ها نشان می دهند یادگیری در این نوع بسیار ماندگار است .
  4. انتخاب اساتید واجد شرایط برای دوره MBA با دوره های رسمی متفاوت است . اساتیدی در این دوره ها موفقند که در کنار توان علمی بالا ، لازم است سابقه اجرایی درخشانی نیز داشته باشند . اساتید با سطح علمی بالا ولی بدون تجربه کار اجرایی در اینگونه کلاس ها مفید نخواهند بود .   بنابراین اساتید دوره های  MBA باید شرایط لازم را داشته باشند .
  5. دوره MBA حرفه ای و کاربردی است . به همین دلیل کلاسها بصورت case study و پروژه محور برگزار می­شوند
  6. شیوه گزینش MBA با دوره کارشناسی ارشد متفاوت است .با توجه به فرآیند گزینش دانشجو در تحصیلات تکمیلی دانشگاهها و مراکز علمی کشور ، مدیران ارشد و اجرایی در ادامه تحصیل شانس کمی در گزینش دوره های رسمی دارند . گزینش دانشجو در دوره MBA طی دو مرحله انجام می شود . بدین صورت که ابتدا رزومه داوطلبین مورد ارزیابی قرار می­گیرد سپس مصاحبه با داوطلبین برگزار می شود تا به نوعی سطح بندی شوند .
  7. داوطلبین دوره MBA مدیران اجرایی  و کارشناسان شاغل در سازمانها و کسب و کارهای مختلف هستند ، به عبارت دیگر اول کار بعد تحصیل. حال آنکه در دوره های رسمی الویت با تحصیل است  .
  8. اگر بخواهیم در یک جمله تفاوت بین دوره کارشناسی ارشد و دوره MBA را خلاصه کنیم ، دوره   کارشناسی ارشد مبتنی بر آموزش رسمی (Education ) که موضوع محور است ، حال آن که دوره MBA مبتنی بر آموزش های غیر رسمی (   Training) که مساله محور است ،  می باشد .