معرفی دوره DBA ۳۱ تیر ۹۵

معرفی دوره   DBA

مدیریت در فرآیند توسعه اقتصادی کشورها وگسترش کسب وکارها یکی از اهرم های قوی و محرک های اصلی محسوب می شود.پیچیدگی عصر حاضر و مدیریت این پیچیدگی ها می طلبد که مدیران اجرایی دائم خود را به روز نمایند. مدیران ارشد به منظور سازگاری ثمربخش و رقابت پذیری دربازار می بایست علاوه بر تجارب مدیریتی،به دانش کاربردی و مهارتی در حوزه مدیریت نیز مجهز شوند.مدیران و صاحبان کسب وکارها برای گسترش کسب و کارخودو افراد شاغل در پست های مدیریتی که بدنبال راهی برای رسیدن به سطوح بالاتر در مسیر شغلی خود هستند، برای کسب دانش مدیریت و بروز کردن آموخته‌هایشان نیاز دارند در دوره های  DBA وMBA   ادامه تحصیل نمایند. به ویژه فارغ التحصیلان رشته های  فنی و مهندسی که اقدام به راه اندازی کسب و کار نموده اند و یا به واسطه موقعیت شغلی ،صاحب پست های مدیریتی شده و با مسائل اجرائی درگیر می باشند ،ضمن دانش فنی حوزه تخصصی خود ، برای گسترش کسب و کار و ارتقاء مدیریتی  نیازمند دانش حرفه ای مدیریت می­باشند.

 

DBA چیست ؟

 DBA حروف اول  Doctor of Business Administration می باشد.  این دوره برای ارتقاء مدیران حرفه اي و آینده نگر و با هدف کسب دانش و مهارت‌های مديريت کسب­وکار  برگزارمیگردد تا بتوانند در تدوين جهت‌گیرهای راهبردی و همچنين حل مسائل واقعي محيط كار موثر باشند .   DBA در کشورهای توسعه یافته دوره ای شناخته شده و بسیار پرطرفدار و از جمله رشته های پر هزینه  برای مدیران بشمار می رود.

 

اهمیت دوره DBA

 

اهمیت دوره DBA و به ویژه در قیاس با دوره PhDبه اختصار عبارتند از :

  1. از نظر سطح علمی و ارزش تحصیلی دوره DBA همان ارزش دوره PhDرا دارد . در برخی از کشورهای غربی DBA نسبت به PhD اهمیت بیشتری دارد . بدین ترتیب سطح تحصیل دکتری است .
  2. دوره DBA مساله محور است ،مباحث مطرح در کلاس ها بر اساس مسایل و مشکلات مدیران اجرایی کسب و کارها است . بنابراین دانشجویان با تجربه خود و اساتید با دانش نظری خود در تعامل با هم کلاس های زنده و شادابی ایجاد می نمایند که نتیجه آن رشد و بالندگی است .
  3. با توجه به بند ۲ روش ارایه مطالب ( روش تدریس ) مبتنی بر دانشجو محوری خواهد بود . در رویکرد دانشجو محوری استاد ( مربی ) نقش تسهیل گر ( Coaching ) را دارد . بررسی ها نشان می دهند یادگیری در این نوع بسیار ماندگار است .
  4. انتخاب اساتید واجد شرایط برای دوره DBA با دوره های رسمی متفاوت است . اساتیدی در این دوره ها موفقند که در کنار توان علمی بالا ، لازم است سابقه اجرایی درخشانی نیز داشته باشند . اساتید با سطح علمی بالا ولی بدون تجربه کار اجرایی در اینگونه کلاس ها مفید نخواهند بود .   بنابراین اساتید دوره های  DBA باید شرایط لازم را داشته باشند .
  5. دوره DBA حرفه ای و کاربردی است . به همین دلیل کلاسها بصورت case study و پروژه محور برگزار می­شوند
  6. شیوه گزینش DBA با دوره PhDمتفاوت است .با توجه به فرآیند گزینش دانشجو در تحصیلات تکمیلی دانشگاهها و مراکز علمی کشور ، مدیران ارشد و اجرایی در ادامه تحصیل شانس کمی در گزینش دوره های رسمی دارند . گزینش دانشجو در دوره DBA طی دو مرحله انجام می شود . بدین صورت که ابتدا رزومه داوطلبین مورد ارزیابی قرار می­گیرد سپس مصاحبه با داوطلبین برگزار می شود تا به نوعی سطح بندی شوند .
  7. داوطلبین دوره DBA مدیران ارشد و اجرایی شاغل در کسب و کارهای مختلف هستند ، به عبارت دیگر اول کار بعد تحصیل. حال آنکه در دوره های رسمی الویت با تحصیل است  .
  8. اگر بخواهیم در یک جمله تفاوت بین دوره PhDو دوره DBA را خلاصه کنیم ، دوره PhDمبتنی بر آموزش رسمی (Education ) که موضوع محور است ، حال آن که دوره DBA مبتنی بر آموزش های غیر رسمی (   Training) که مساله محور است ،  می باشد .