آدام اسمیت ۱۳ مرداد ۹۵

آدام اسميت وتقسيم کار(تخصص گرايي)

تاريخ واقعی تولد آدام اسميت نامعلوم است اما با این حال،گفته شده که او را در ۵ ژوئن سال ۱۷۲۳ غسل تعمید دادند.وی متولد کشور اسکاتلند می باشد وهنگام تولد پدرش را از دست داده بود.اسمیت در سال ۱۷۵۱ و در سن ۲۸ سالگی به عنوان استاد منطق در دانشگاه گلاسکو برگزیده شدو در سال بعد به دریافت کرسی فلسفه اخلاق نائل گردید.سخنرانی های او موضوعات اخلاقیات،فن بیان ،فقه و اقتصاد سیاسی یا سیاست و درآمد را دربرمی گرفت.

 اسمیت در سال ۱۷۵۹ تئوری عقاید اخلاقی را که مجموعه سخنرانی های او در گلاسکو بود منتشر کرد ، این تئوری در فرانسه و آلمان نیز منتشر شد.در سال ۱۷۷۶ دوست مشهور او (دیوید هیوم) فوت کرد.اسمیت کتاب ”تحقیق و جستجو در ماهیت و علل ثروت ملل“ را منتشر کرد که در آن به طور مشروح به بررسی پیامدهای اقتصاد آزاد (اقتصاد بازار) پرداخته است.

این کتاب مفاهیمی را همچون منفعت طلبی ، تقسیم کار ، کارکرد بازارها و کاربردهای بین المللی اقتصاد آزاد (فارغ از دخالت دولت) دربرمی گرفت . اسمیت همچنین به خاطر نوشتن کتاب ”دست نامرئی“ مشهور شده است ، او در این کتاب نشان می دهدکه چطور نفع شخصی ، استفاده ی کاراتر از منابع را در یک اقتصاد ملی هدایت میکند.

آدام اسمیت سرانجام بعد از بیماری در ۱۷ ژوئیه یال ۱۷۹۰ از دنیا رفت .بعد از مرگش معلوم شد که او قسمت هنگفتی از درآمدش را وقف کارهای بی شماری کرده است.

بحث اسمیت از تقسیم کار در سه فصل ابتدایی کتاب ثروت ملل ، در تفکر مدیریت ، نقش بسزایی داشته است . او پیامد تقسیم کار را با تشریح یک کارخانه سوزن سازی نشان می دهد.

 

اسمیت سه دلیل را برای افزایش خروجی به خاطر تقسیم کار ، مطرح می کند که عبارتند از :

۱- افزایش مهارت کارگر در نتیجه تقسیم کار

۲- صرفه جویی در زمانی که عمدتاَ به خاطر تغییر از  یک مرحله به مرحله دیگر از بین می رفت.

۳- افزایش اختراع ابزارآلات و وسایل  کار

 

به طور کلی مبانی توسعه ی خط مونتاژ ، اصول اولیه ای بودند که آدام اسمیت در کتاب ثروت ملل به آنها پرداخت. ایده های او در مورد تقسیم کار ، برای ساده سازی کارها و زمان سنجی مهم هستند و همچنین به حوزه هایی مثل ساده سازی تولید قابل تعمیم می باشند. تاکید او بر  روابط بین تخصص گرایی  و تکنولوژی ، مشابه تئوری های چارلز بابیج و دیگر پیشگامان مدیریت است که بعد از او مطرح شدند.

تعداد بازدید: 477 نوشته شده توسط مدیریت سایت